Bayburt İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turizm Aktiviteleri

Kop Dağı Kış ve Kayak Sporları Merkezi 

Bayburt Erzurum sınırında, yaklaşık 3000mt yüksekliğindeki Tarihi İpek Yolu güzergahı ve Karadeniz'den Doğu Anadolu'ya açılan yolların en önemli geçit noktası olan Kop Dağı Kayak Sporları Turizm merkezidir. Erzurum Havaalanı'na 70, Bayburt merkeze 33 km mesafededir.

Kayak merkezi, 2600 metre rakımda, Kartal Tepesi olarak bilinen bir tepenin ardında başlıyor. Aralık ayında kar tutmaya başlıyor ve mayıs sonuna kadar kaliteli kar sunmaya devam ediyor. Büyükşehir yaşantısının stresinden kurtulmanızı sağlayacak Çam ve çiçek kokuları ile yoğrulmuş tertemiz havası sizleri hayata yeniden motive edecek niteliktedir.

Bol oksijen, bakir bir doğa ve sakin bir kayak deneyimi sunan kayak merkezinin 1240 metre uzunluğunda bir teleskisi var. Kayak merkezinin 2950 metrelik zirvelerden başlayan ve zorluk derecesine göre farklılık gösteren 10 ayrı pisti bulunuyor. Otelin hemen yanında yer alan farklı zorluk derecelerindeki kayak pistleri, profesyonel kayakçıların ve kayak tutkunlarının ilgisini çekmektedir.

kop_kayak_merkezi_.jpg

Dede Korkut Şenlikleri

Türk ve dünya kültürel mirasının en önemli değerlerinden kabul edilen Dede Korkut adına her sene Dede Korkut Şenlikleri düzenlenmektedir. Dede Korkut, toplumsal kimliği oluşturan bütünleştirici değerleri en güzel şekilde tanımlar. Kendisi büyük bilge ve akıl hocası nitelikte olup eserleri ders verici mahiyettedir. İdeal insan karakteri betimlenirken; aile, toplum ve insan sevgisini ön plana çıkarırken doğruluk, akılcılık, sözünde durmak, mertlik, çalışkanlık, saygı, zorluklarla mücadele ve değerler uğruna fedakarlık vurgulanır.Esas amacı tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkmak olan etkinliklere Polonya, Meksika, Gürcistan Kazakistan gibi ülkelerin yanı sıra diğer illerden temsilciler katılım sağlamaktadır.
Geleneksel cirit oyunları, yöresel yemek sunumları, resim ve el sanatları sergileri, mehter marşları ve tasavvuf müziği konserleri, folklör gösterileri, şiir dinletileri, konferans ve paneller toplumu kendi tarihi ve kültürüyle tanıştırma bakamından önemli bir sosyal sorumluluk girişimi olarak 17 yıldır sürdürülmekte.
Hasat Şenliği

Bayburt’ta üretilen organik ürünler ile Aşağı Çoruh Vadisi’nin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinin tanıtılması amacıyla düzenlenen Organik Hasat Şenliği’nin ilki gerçekleştirildi.

Merkeze bağlı Aslandede Köyü’ndeki etkinliklere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Organik Hasat Şenliği ile Aşağı Çoruh Vadisi’ndeki 18 köyde üretilen kendine has tat, renk ve dokuya sahip Orsor Balı, Kân domatesi, Kân Karpuzu ve Fasulye gibi sebze ve meyvelerin tanıtımının yanı sıra bölgede gerçekleştirilen organik üretime dikkat çekilmesi ve organik üretimin teşvik edilerek yaygınlaştırılması, artırılması hedefleniyor.

hasat.jpg